Telefon
WhatsApp
Temel Su Yalıtımı
Temel Su Yalıtımı

Temel Su Yalıtımı

Temelde su izolasyonu, yer altı sularının zamanla işgal ettiği perde betonlara uygulanarak, suyun yıpratıcı ve çürütücü etkisini bertaraf etmeyi amaçlar. Zemindeki su durumunun tespit edilmesi ve temeli zorlama seviyesinin analiz edilerek değerlendirmenin bu şekilde yapılması hedeflenmelidir.

Zemindeki rutubet oranına göre yapılan yalıtım, toprak altında kalan temel perde betonların sağlam olarak kalmasını amaçlar. Yer altındaki basınçsız suya karşı yapılan yalıtımda ise temel fazla zorlanmadığı için, zarar verici bir etki görülmemektedir.

Ancak devamlı halde basınçlı olan ve temeli zorlayan sularda ise izolasyonun ve desteklerin önemi tartışılamaz. Zemin etüdünün profesyonelce yapılması, inşaatın toprak ile temas eden kısımlarının izolasyonunda göz önüne alınacak faktörler arasında yer alacaktır.

Temel atılmasında yeterince nitelikli ve uygun standartlarda beton kullanımı, binanın sağlığı bakımından yeterli olmamaktadır. Uygun yalıtım malzemeleriyle suyun en fazla ne kadar yükselebileceği de öngörülerek, su ve ısı yalıtımı, teknik olarak hatasız şekilde yapılmalıdır.